15 lat KSU!

2023-06-20

 

 

 

To już 15 lat od kiedy ogłosiliśmy pierwszy nabór i dołączyli do nas pierwsi zawodnicy. Jesteśmy niezwykle dumni, że od 2008 roku towarzyszymy najmłodszym mieszkańcom Ursynowa w pierwszych, drugich i często trzecich krokach w ich piłkarskich karierach. W tym artykule postaramy się w skrócie podsumować 15 lat istnienia Klubu Sportowego Ursynów Warszawa.

POCZĄTKI  2008 – 2012

Od samego początku istnienia Klubu, obiekt przy ul. Małcużyńskiego 4 był naszym domowym stadionem na którym rozgrywaliśmy swoje mecze ligowe i odbywały się wszystkie treningi. Mieszkańcy sąsiadujących z obiektem bloków są naszymi najstarszymi i najwierniejszymi kibicami.

W naszym pierwszym naborze udało nam się stworzyć 5 grup treningowych złożonych z około 80 zawodników, których prowadziło 3 trenerów. Najstarszymi zawodnikami byli chłopcy urodzeni w roku 1999. Od samego początku KS Ursynów brał udział w rozgrywkach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej oraz licznych turniejach lokalnych i ogólnopolskich. Warto zaznaczyć, że obecni trenerzy Maciej Sioch i Daniel Smoter są wychowankami naszego Klubu i stawiali w tamtym okresie pierwsze kroki jako zawodnicy.

 

 

Od pierwszych lat działalności, Klub organizował liczne turnieje. Najczęściej odbywały się one na obiekcie przy ul. Małcużyńskiego oraz na boisku przy ul. Koncertowej i były nazywane Pucharem Ursynowa. Wydarzenia te od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem Klubów i Akademii z całej Polski. 

Dzięki ciężkiej pracy Zarządu Klubu oraz Trenerów, udało się zbudować silne fundamenty pod kolejne etapy rozwoju Klubu, który od roku 2012 wyraźnie przyspieszył i trwa do dzisiejszego dnia.

 

ROZWÓJ 2012 – 2017

W kolejnym okresie historii Klubu, następuje wyraźnie zwiększone zainteresowanie mieszkańców Ursynowa treningami piłki nożnej. Był to wszechobecny w naszym kraju trend związany z wielką piłkarską imprezą organizowaną w Polsce i Ukrainie – Euro 2012. Pod koniec sezonu 2016/2017 liczba zawodników wynosiła około 170. Zainteresowanie futbolem i naszym Klubem było na tyle duże, że w niektórych rocznikach nastąpił, obecny po dziś dzień, podział na grupy Czerwone i Białe.

Bardzo ważnym elementem, który na stałe zagościł w kalendarzu były letnie i zimowe obozy KS Ursynów. Odwiedzaliśmy m.in. Kielce, Rybnik, Białą Podlaską oraz Wągrowiec, który przez kilka lat był naszym stałym miejscem klubowych wyjazdów szkoleniowych. Z wyjazdu na wyjazd cieszyliśmy się coraz większym zainteresowaniem i zaufaniem Rodziców i Zawodników. W opisywanym okresie zaczynaliśmy od około 30 uczestników a kończyliśmy na około 90 na Letnim Zgrupowaniu w Wągrowcu.

Nasze drużyny ligowe osiągały coraz lepsze wyniki sportowe w rozgrywkach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej w kategoriach Żaków, Orlików czy Młodzików. Na stałe wszedł w życie nasz udział w rozgrywkach piłki młodzieżowej 9-cio osobowej. 

Bardzo duży wpływ na rozwój poziomu szkolenia oraz wprowadzania coraz lepszych rozwiązań funkcjonowania naszej Szkółki miało zatrudnienie przez Zarząd Klubu trenera Pawła Miąszkiewicza – byłego piłkarza ekstraklasy oraz uczestnika rozgrywek Ligi Mistrzów w barwach Widzewa Łódź. Trener był pewnego rodzaju mentorem dla kadry szkoleniowej oraz służył radą i doświadczeniem dla całego Klubu.

Pod koniec opisywanego okresu w strukturach Klubu swoje funkcjonowanie rozpoczęła klubowa telewizja KSUTv i jej oficjalny kanał w serwisie Youtube. Można tam znaleźć wiele materiałów takich jak: bramki naszych zawodników, vlogi z organizowanych przez nas obozów czy różnego rodzaju wywiady i inne ciekawe materiały.

Bardzo ważnym wydarzeniem, było także, podpisanie umowy o współpracy z klubem KS Delta Warszawa. Głównym celem współpracy z KS Delta jest zapewnienie ścieżki szkolenia dla najlepszych wychowanków KS Ursynów. Wyróżniający się zawodnicy KSU, w odpowiednim momencie będą mieli możliwość przejścia do drużyny w KS Delta i będą mogli rywalizować z najlepszymi drużynami na Mazowszu i w Polsce. Od samego początku wdrażamy różne projekty, które mają na celu integrację pomiędzy trenerami i zawodnikami obu klubów. Ma to ułatwić ewentualną adaptację zawodnika w nowym środowisku. Takimi projektami są m.in. Lista Trzech, Turnieje Mini EURO, wspólne mecze kontrolne i turnieje czy szkolenia trenerów.

 

 

OSTATNIE LATA  2017-

 

Ostatnie 5-6 lat to okres największego rozwoju KS Ursynów, na każdej możliwej płaszczyźnie działalności Klubu. Niewątpliwą zasługą Zarządu i Trenerów, Klub wykonał bardzo duży skok jakościowy w zarządzaniu organizacją oraz przede wszystkim szkoleniu zawodników. Na ten okres przypada m.in. otwarcie kolejnych oddziałów, w których szkolimy dzieci oraz udział naszego Klubu w rozgrywkach piłki 11 osobowej organizowanych przez Mazowiecki Związek Piłki nożnej.


 

Chęć stworzenia grup treningowych w innych lokalizacjach na terenie Ursynowa od dłuższego czasu był na ustach kierownictwa Klubu. Pierwszym oddziałem utworzonym był obiekt przy ul. Mandarynki 1. Dzięki szybkiej i skutecznej pracy, udało się stworzyć nową grupę treningową, a w kolejnym sezonie utworzyliśmy nową drużynę. Obecnie w oddziale Mandarynki trenuje około 50 zawodników.

 

W miarę jedzenia apetyt rośnie. Kolejnym miejscem naszej ekspansji, było Ursynów Północny a dokładnie Park im. Jana Pawła II gdzie stworzyliśmy oddział Stokłosy, gdzie obecnie funkcjonuje jedna grupa treningowa, a kolejna powstanie we wrześniu 2023 roku w nowym sezonie.

 

W ostatnich latach głośno było o budowie najnowocześniejszej na Ursynowie szkoły przy ul. Zaruby na Kabatach. We wrześniu zeszłego roku Zarząd Klubu podjął decyzję o otwarciu oddziału Zaruby. Bardzo szybko udało nam się stworzyć nową grupę treningową oraz przenieść treningi niektórych grup z innych lokalizacji.

 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, rozpoczęliśmy szkolenie zawodników w kategorii wiekowej Trampkarz a co za tym idzie zaznaczyliśmy swój udział w Mazowieckiej piłce młodzieżowej 11 osobowej. Pierwszym  zespołem, który wybiegł na „ligowe” boisko w historii Klubu był KSU’07/08I prowadzony przez trenera Piotra Lacha. Aby zapewnić naszym Trampkarzom i Młodzikom odpowiednie warunki treningowe zdecydowaliśmy się na przeniesienie większości treningów tych grup na duże boisko przy ul. Gruszczyńskiego na Służewcu.

 

Cztery lata temu, zdecydowaliśmy się na organizację drugiego letniego obozu. Już od pierwszej edycji wyjazd cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy mieli okazję podnosić swoje umiejętności indywidualne trenując wg metodologii szkolenia Coerver Coaching.

 

Nasze obozy pobijają rekordy frekwencji – Obóz Zimowy 60 uczestników a Obozy Letnie 60 i 120 uczestników. Każdy kolejny wyjazd jest coraz bardziej rozbudoway, pojawiają się nowe atrakcje oraz elementy szkoleniowe.

 

W rekordowym, pod każdym względem, sezonie 2022-23 w barwach KS Ursynów trenuje około 340 zawodników w 15 grupach treningowych. Naszą kadrę szkoleniową reprezentuje 12 trenerów.

 

 

PODZIĘKOWANIA

Nie sposób wymienić wszystkich osób, które przez ostanie 15 lat odegrały ważne i epizodyczne role w życiu naszgo Klubu. Jednak na pewno jest kilka osób i instytucji którym chcielibyśmy podziękować osobno.

Zawodnicy KS Ursynów – dziękujemy Wam za wspaniałą postawę na treningach i meczach. Za każdą zostawioną na boisku kroplę potu. Za współzawodnictwo sportowe w duchu fair-play. To wy jesteście istotą funkcjonowania Klubu.

Rodzice – dziękujemy Wam za obdarzenie nas zaufaniem i przekazanie Waszych największych skarbów w nasze ręce. Dziękujemy Wam za każdą pomoc w funkcjonowaniu drużyny oraz za wspieranie naszych Zawodników w chwilach lepszych i gorszych. 

Trenerzy – to dzieki Wam nasi zawodnicy mogą uczestniczyć w profesjonalnym szkoleniu piłkarskim. Dziękujemy Wam, że często kosztem swojego życia prywatnego, poświęcacie swój czas aby pełni pasji i zaangażowania pomagać młodym adeptom piłki nożnej stawiać swoje pierwsze kroki w karierze piłkarza.

Dyrektorzy i Kierownicy Administracyjni szkół i obiektów sportowych – Dziękujemy Wam za w pełni profesjonalną współpracę oraz za wychodzenie na przeciw naszym oczekiwaniom i wymaganiom.

KS Delta Warszawa – dziękujemy naszym partnerom na czele z Panem Prezesem Andrzejem Trzeciakowskim za wzorowa współpracę. Razem możemy więcej!

Biuro Sportu m.st Warszawy oraz Biuro Sportu dzielnicy Ursynów – dziękujemy za coroczne obdarzanie nas zaufaniem i pomoc w finansowaniu w pełni profesjonalnego szkolenia piłkarskiego dla dzieci i młodzieży.

Dziękujemy także wszystkim innym, niewymienionym osobom i instytucjom za mniejszy lub większy wkład w istnienie i rozwój Klubu Sportowego Ursynów Warszawa.

DZIĘKUJEMY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *